Estonia Seltsi Segakoor

Lugu

Meie koori lugu saab alguse 1993 aastal, samas võib Estonia Seltsi Segakoori pidada ka üsna vanaks kooriks, kuna tema loomine oli ühtlasi koori tegevuse taastamine Estonia Seltsi juures. Koori eelkäijaks on 1912. aastal loodud Estonia Muusika Osakonna segakoor. Viimane osales ka Cyrillus Kreegi Eesti reekviemi esiettekandel 1929. aastal.

Estonia Seltsi Segakoor loodi dirigentide Heli Jürgensoni ja Peeter Perensi poolt. Koori dirigentideks on olnud ka Jüri-Ruut Kangur, Jorma Sarv ja Ksenija Grabova.

Tänaseni juhatab Estonia Seltsi Segakoori selle asutamisest saati Heli Jürgenson, kuid pea 25 tegutsemisaasta jooksul on tehtud koostööd ka paljude teiste Eesti tippdirigentidega, nt Tõnu Kaljuste, Risto Joost, Erki Pehk, Hirvo Surva, Jüri Alperten jt.

  
Oleme pidanud kalliks meie klassikute Hermanni, Härma, Kunileidi, Tobiase, Kreegi, Saare laulude kõrval Veljo Tormise, Ester Mägi, Kuldar Singi, Mart Siimeri, Margo Kõlari, Pärt Uusbergi, Arvo Pärdi ja Tõnu Kõrvitsa muusika esitamist.

Olulisel kohal on olnud koori töös ka suurvormide esitamine: J. S. Bachi Matteuse passioon, G. Verdi Reekviem, J. Brahmsi Saksa reekviem, W. A. Mozarti Missa c-moll,G. Fauré Reekviem, C. Orffi Carmina Burana, F. Mendelssohn-Bartholdy Lobgesang, F. Schuberti Messe solenne As Duur, A. Rombergi Kellalaul, H. Tobias-Duesbergi Reekviem ning C. Kreegi Eesti Reekviem.

Estonia Seltsi Segakoor on edukalt esinenud mitmetel konkurssidel. 2013. aasta kevadel võideti mainekal Tallinna koorifestivalil segakooride kategoorias esimese koht. Estonia Seltsi Segakoor on 25 hooaja jooksul laulnud väga mitmepalgelist koorimuusikat vanamuusikast kuni džäss-seadeteni, miniatuuridest suurvormideni. Erilisel kohal meie südames on alati eesti muusika, mis kõlab ka Estonia Seltsi Segakoori CD plaadil „Liugleb üks lind“. Oleme olnud õnnelikud võimaluse üle laulda eri suurvorme orkestriga ning erinevate instrumentaalkoosseisudega musitseerides. Estonia Seltsi Segakoor ei karda muusikalisi väljakutseid ja on alati avatud ilusale ning põnevale koorimuusikale.
     
HELI JÜRGENSON on õppinud koorijuhtimist Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis ja lõpetanud Tallinna Konservatooriumi koorijuhtimise erialal. Heli on töötanud koormeistrina Rahvusooperis Estonia (2001- 2011) ning alates 2011. aastast on ta Eesti Filharmoonia kammerkoori koormeister. Alates 1993. aastast on ta G. Otsa nim. Muusikakooli kooridirigeerimise õppejõud ja Eesti Kooriühingu mentor. Alates 2017. aastast on Heli Eesti Kooriühingu muusikatoimkonna esimees. 2017.a. on ta ka Eesti Koorijuhtide Liidu esimees.

Peale Estonia Seltsi Segakoori on ta juhatanud mitmeid isetegevuskoore. Heli on ette valmistanud ja dirigeerinud mitmeid suurvorme ja a cappella kavasid nii professionaalsete kui harrastuskooride esituses. 2013. aastal sai Heli Gustav Ernesaksa fondi koorimuusika peastipendiumi ja Eesti Kooriühingu aasta koorijuhi tiitli. Ta on osalenud dirigendina ka mitmel laulupeol, 2009. ja 2014. aasta üldlaulupeol oli ta segakooride liigijuht. 2017. aastal oli Heli noorte laulupeo „Mina jään“ kunstiline juht ja peadirigent. Selle eest on ta pälvinud palju tunnustust, sealhulgas Kultuurkapitali aastapreemia.