Õnne sünnipäevaks, Urmas Sisask ja Pärnu kontserdimaja!

L 28. november 2020, kell 19 Pärnu kontserdimaja

28. novembril tähistatakse Urmas Sisaski sünnipäeva Pärnu kontserdimajas helilooja kahe uudisteosega – esmaettekandele tuleb Tšellokontsert „Must auk M-87“ op. 161 (2019) ja „Naage sümfoonia“ op. 164 (2020). Laval on Siiri Sisask (vokaal), Urmas Sisask (klaver, torupill), Marcel Johannes Kits (tšello), Kaido Välja (viiul), Egmont Välja, Johannes Välja, Rudolf Välja, Tobias Välja (tšellod), Tiiu Sisask (klaver), Estonia Seltsi Segakoor, Pärnu Kammerkoor ja Pärnu Linnaorkester ning dirigent Aivo Välja. Klaveritsükkel „Plejaadid“ tuleb ettekandele isa Urmase ning tütre Tiiu Sisaski esituses, kooridelt kõlab oratoorium „Floret Silva Nobilis” (EMI Muusikauudised).  

**************

Urmas Sisask on haruldane nähtus – astronoomiahuviline helilooja, kelle muusika põhineb taevakehade ja helikõrguste numbrilistel seostel. M-87 aga on objekt Neitsi tähtkujus, mille keskmes paikneb must auk. Iga galaktika keskmes on taoline auk, aga 2019. aastal õnnestus maailma raadioastronoomidel esimest korda seda teleskoobiga pildistada. See sensatsioon andis Urmas Sisaskile tõuke luua teos tšellole ja orkestrile; kontserdil esitavad „Plejaade“ isa Urmas ning tütar Tiiu Sisak.

Naage sümfoonia on lapsepõlveküla lugu, ja valmis see alles nüüd. Naage küla asub Türisalu pangal. 1970ndatel oli seal neli majapidamist, neist kahes, Madise ja Näki talus kasvas 15 kutselist muusikut – Väljad ja Sisaskid. Koos abikaasade ja lastega saab neist aukartust äratava nimekirja, millest võiks kokku panna terve orkestri. Nii tekkis helilooja Sisaskil tahtmine tuua see eriline küla avalikkuse ette ja kirjutada muusikaajalukku.

Kaks põlvkonda külalapsi on täna laval teose peategelastena. Lugu ise on mõtlik ja ka lustlik – on heinategu, metsa istutamist, tähetorni ehitamist … kõike elulist.

Oratoorium „Floret Silva Nobilis“ on kirjutatud Karlsruhe orkestri tellimusel.

Koostöös Pärnu Linnaorkestri ja agentuuriga Concerto Grosso

Toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, kirjastus Edition 49 ja eraisikutest toetajad.

Allikas: Eesti Kontsert

Piletid saadaval:
Piletimaailm ja Piletilevi