Gounod’ „Püha Cecilia missa“

2. novembril 2018 Tallinna Jaani kirikus

Rahvusooper Estonia tähistab hingedepäeval Charles Gounod’ 200. sünniaastapäeva helilooja ühe tuntuma missa ettekandega. „Püha Cecilia missa“ ehk „Messe solennelle en l’honneur de Sainte Cécile“ on pühendatud muusikute kaitsepühakule Pühale Ceciliale. Missa valmis 1855. aastal ning on mõeldud esitamiseks kolmele solistile, segakoorile, orkestrile ja orelile. Esmaettekanne toimus Püha Cecilia päeval 22. novembril 1855 Pariisi Saint-Eustache’i kirikus, mis tellis igal aastal selleks päevaks missa.

Missa peegeldab Charles Gounod’ kui võimeka ooperihelilooja käekirja – dramaatilisus, võimsus ning kaunid meloodiad muudavad Gloria  ja Credo eriti meeldejäävateks. Sanctuse ooperlik tenorisoolo saavutab oma haripunkti „Hosanna in excelsise“ lõpuosas.

Camille Saint-Saëns ütles pärast esmaettekannet: „“Püha Cecilia missa“ oli omamoodi šokeeriv. See lihtsus, suurejoonelisus, see helge valgus, mis mõjus muusikamaailmas kui päikesetõus kummastas inimesi … see pimestas, siis võlus ja seejärel vallutas.“

Dirigent: Kaspar Mänd
Orelil: Ene Salumäe
Solistid: Heli Veskus (sopran), Reigo Tamm (tenor), Jassi Zahharov (bariton)
Rahvusooper Estonia koor ja Estonia Seltsi Segakoor

Allikas: opera.ee/lavastus/hingedepaeva-kontsert