Laupäev, 21. Aprill 2018   
TutvustusUudisedHooaja kava SaavutusedKroonikaKontaktandmed
Eesti Elu: Estonia Seltsi Segakoor oma pikimal reisil
Uudised

 

Aive Aus, Eesti Elu 07.09.2007

Estonia Seltsi Segakoor oma pikimal reisil

 

 

Tallinn-Toronto-Amherst-New-York-Washington-Tallinn


Estonia Seltsi Segakoori nimel

AIVE AUS


Estonia Seltsi Segakoor.

Foto: koori arhiivist

 


Sagin, vaikne jutuajamine, kerge ärevus… „Vaikust!” kostab Heli hääl. Kõlab mazhoorne akord, kõik teavad, mida teha. Ja kohe kõlabki vaikne 4-häälne kolmkõla.


Proovisaal on vaikseks jäänud, Estonia Seltsi Segakoor (ESS) keskendub, häälestub, igaüks kuulab dirigenti, naabrit, iseennast. „Nii, oleme rõõmsad, te olete parimad, läheme,” kostab Heli julgustav hääl. Koor astub Estonia kontserdisaali lavale.


Selline on ESS-i tavaline hetk enne kontserti. Kui proovisaalis ümbritseb kõiki rõõmus meeleolu, lahe nali, sõbralik aasimine, siis esinemise ajal nõuab dirigent Heli Jürgenson kõigilt 110%-list keskendumist. Range? Jah. Nõudlik? Jah. Parimaid ja arvestatavamaid dirigente Eestis ning valitud 2009. a. XXV Üldlaulupeo segakooride liigi üldjuhiks.


Tähtis roll koori elus ongi meie dirigendil, kelle tõttu paljud lauljad on just ESS-i välja valinud.


Heli Jürgenson (1969) on lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli ja Eesti Muusikaakadeemia koorijuhtimise eriala prof Ants Sootsi käe all.


Praegu töötab ta G. Otsa muusikakoolis koorijuhtimise eriala õpetajana, on Rahvusooperi Estonia ooperikoori abidirigent, juhatab ESS-i ning on kaasatud mitmetesse koorimuusika projektidesse. Ta on olnud ka viimaste laulupidude üks dirigente.


Heli Jürgenson on ESS-i „vedanud“ selle algusest peale. Just temale ja Peeter Perensile tegi Estonia Seltsi esimees Arne Mikk 1993. a ettepaneku koori asutamiseks. Heli Aus juhatas tookord omanimelist kammerkoori, Peeter Perens aga kammerkoori „Artes Liberales“. Need kaks koori said üheks.


13. septembril 1993 toimus esimene proov, päev hiljem juba esimene etteaste. ESS oli sündinud.


ESS-i iseloomustab tihe kontserttegevus. Osa on võetud üldlaulupidudest, maakondlikest laulupäevadest, heategevuskontsertidest. Koor on esitanud palju eesti heliloojate loomingut – nii segakoorilaulude konkursile laekunud uudisteoseid kui Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Cyrillus Kreegi, Ester Mägi ja Mart Saare loomingut.


On esitatud selliseid suurvorme nagu J. S. Bachi „Matteuse passioon“, F.Mendelssohn-Bartholdi „Walpurgi öö“; G.Verdi „Reekviem“, J. Brahmsi „Saksa Reekviem“ ja W.A. Mozarti „Missa c-moll“.


Erilisel kohal on koori repertuaaris C. Kreegi „Eesti Reekviem“, mida on esitatud nii kodu- kui välispublikule.


Samuti on ESS edukalt esinenud paljudel koorikonkurssidel Eestis ja välismaal: Tuljaku võistulaulmisel Tartus 1997, 2000 ja 2005, Tshehhis 1994, Tallinnas 1993, 2001, 2005 ja 2007.a. Edukaim konkurss koori jaoks toimus 2001.a. Barcelonas, kus segakooride kategoorias võideti esikoht ja Grand Prix. Tähtis on ka 2. koht rahvusvahelisel koorikonkursil „Tallinn 2005” romantilise muusika kategoorias ning parima Eesti dirigendi auhind Heli Jürgensonile.


Koori 10. sünnipäevaks anti välja esimene plaat „Liugleb üks lind”.


ESS reisib palju: kontserte on antud Austrias, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias, USA läänerannikul jm.


ESS on Eesti paremaid mitteprofessionaalseid segakoore, keda tihti kutsutakse appi laulma palju keerulisemaid muusikateoseid, kui amatööridelt oodata võiks.


Eesti Koorijuhtide Liidu juhatuse esimees Hirvo Surva on öelnud, ESS on viimaste aastate jooksul kujunenud Eesti üheks juhtivaks amatöör-segakooriks.


Heli Jürgenson on aastate jooksul arendanud koori targalt ja professionaalselt ning oskuslike võtetega viinud selle tasemele, kus ta praegu Eesti koorimaastikul on. Tema juhatusel on koor pakkunud väga meeldejäävaid esitusi.


Mis hoiab lauljaid selles kooris?


Lauljad kinnitavad, et ESS on kui üks suur õnnelik perekond – sõpruskond. Tänu selle seltskonna soojusele, üksteisest hoolimisele, on koori reisid olnud väga lõbusad ja nauditavad. Sama kehtib ka traditsiooniliste 2-päevaste koorilaagrite kohta.


ESS-i on sattunud kokku inimesed, kes armastavad laulda nõudlikku koorilaulu. Ei kardeta, vaid pigem nauditakse raskuste ületamist. Kooris pole professionaalseid muusikuid, siin on tavalised inimesed (õpetajad, meditsiinitöötajad jne), keda seob armastus koorilaulu ja just selle koori vastu.


26. septembril algab üks pikemaid reise koori ajaloos: Tallinn – Toronto – Amherst - New-York -Washington – Tallinn. Kavas on anda rohkesti eesti muusika kontserte.


28. septembril toimub Torontos Eesti muusika workshop kohalikele eesti kooridele. Heli Jürgenson tutvustab ja õpetab tulevase laulupeo repertuaari. Samas tuleb õppimisele ka teisi eesti heliloojate laule.

Peatse rõõmsa kohtumiseni Torontos!

 

Torontos annab Estonia Seltsi Segakoor kontserdi laupäeval, 29. septembril kell 4 pl Eesti Maja suures saalis.

Piletid koori Torontos toimuvale kontserdile on saadaval alates10. septembrist ESTORE’s Eesti Majas ja TEAS „Ööbik“ liikmeilt.

Täpsemat infot saab: K. Marley (416) 425-8545

 
In English In English

Estonia Seltsi Segakoori on oodatud uued lauljad kõikidesse häälerühmadesse!

Loe edasi...
Kooriliikmetele
Logi sisse/välja
Sel hooajal toetavad meid:
Bänner
Bänner
© 2018 Estonia Seltsi Segakoor - Mixed Choir of Estonia Society
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.