Laupäev, 21. Aprill 2018   
TutvustusUudisedHooaja kava SaavutusedKroonikaKontaktandmed
Hooaeg 1999/2000

1999

September
16., 17. ja 20.09 - uute lauljate vastuvõtt
27.09 - esimene proov

Oktoober
8.-10.10 - laululaager Ardu koolimajas
21.10 kl. 19.00 - ühisproov Cyrillus Kreegi juubelikontserdi kavaga Prantsuse Lütseumis (osalevad ka Vabariiklik Koorijuhtide Segakoor, Tallinna Kammerkoor ja Raekoja Kammerkoor).
25.10 kl 18.00 Estonia Seltsi hooaja avaüritus (esinemine ca 19.00)
ESTONIA SELTSI SEGAKOOR ESINES SELTSILE KAHE LAULUGA Arne Miku juhitav Estonia Selts alustas pidulikult oma hooaega "Estonia" teatrisaalis ning mõistagi ei puudunud ürituselt ka seltsi segakoor, kes kogunes aegsasti eesriide taha ning kuulis mõnda aega teisel pool toimuvat arutelu hariduse üle.
Enne eesriide avamist õnnestus Arne Mikul koori ja dirigente ka pisut "ehmatada", kui kuulutas eksikombel, et Estonia Seltsi Segakoor esitab kolm laulu - plaanitud oli siiski kahe laulu esitamine ning Heli Jürgenson tegigi enne esinemist väikese täpsustuse.
Estonia Seltsi liikmed said kuulda lühiülevaadet koori senisest tegevusest. Kõigepealt laulis USA-s käinud koosseis - kõlas Ester Mägi "Vaikne laul". Seejärel aga demonstreeriti kuulajaile, kui oluliselt täienes sel sügisel lauljaskond. Koos uute lauljatega kõlas Cyrillus Kreegi "Meie err", mis tuleb mitme koori esituses ettekandele ka helilooja 110. sünniaastapäeva kontsertidel detsembri algul.

November
21.11 kl. 16.00 - kontsert Jaani kirikus oreli fondi heaks koos Kaarli koguduse kontsertkooriga 
KOORID OLID JAANI KIRIKU UUE ORELI EHITUST TOETADES OMA SÕIDUVEES
Hooaja esimene avalik etteaste, mis toimus koos Kaarli kiriku kontsertkooriga, oli Estonia Seltsi Segakoorile omamoodi peaprooviks enne Cyrillus Kreegi 110. juubeli kontserte - kahe koori ühisettekandes kõlas kolm osa Kreegi "Reekviemist" ("Dies irae", "Hostias" ja "Sanctus"). Igatahes dirigentide näos tundus olevat rahulolu.
Lisaks laulsid koorid eraldi - algul Kaarli koor Palestrina, Singi, Byrdi jt. heliloojate teostega, siis meie kahe Scheini ja kolme Kreegi looga. "Reekviemi" osad panid kontserdile punkti.
Kaarli omad olid muuhulgas soojendanud üles (või säilitanud oma repertuaaris)ühe Leedu ladinakeelse vaimuliku laulu "In monte Oliveti" (autorit ei mäleta), mis oli kavas 1997. aastal Põhja- ja Baltimaade koorifestivali laulupeol.
Kreegi juubeliüritusteni on jäänud kaks nädalat.

Detsember
04. 12 Cyrillus Kreegi 110. sünniaastapäeva kontsert "Estonia" kontserdisaalis koos Vabariikliku Koorijuhtide Segakoori, Tallinna Kammerkoori ja Raekoja Kammerkooriga.
05.12 sama kontsert Haapsalu lossi kirikus
TALLINN JA HAAPSALU KUULASID KREEKI
Neli Tallinna koori ja üks Tartu koor ühendasid oma jõud, et kanda ühiselt ja eraldi ette Cyrillus Kreegi kooriloomingut. 4. detsembril toimus kontsert "Estonia" kontserdisaalis ning seda kandis üle ka Klassikaraadio. 5. detsembri kontsert oli aga Kreegi kodulinnas - Haapsalu Toomkirikus.
Kontserdid algasid vaimulike lauludega - valik Taaveti laule ning kolm osa "Reekviemist" kooride ühisettekandes (juhatasid Olev Oja, Ants Üleoja, Jüri Rent ja Kuno Areng). 
Seejärel tuli ilmalik kava ning koorid said eraldi "sõna". Estonia Seltsi Segakoor esituses kõlas "Hällilaul", "Karjapoiss" ning "Kus on kurva kodu" (kaks viimast olid üsna lihtsad).
Ilmaliku kava lõpetasid taas kõik viis koori korraga - "Sirisege, sirbikesed" (juhatas Ants Üleoja), "Meie err" (Jüri Rent) ja "Oles mo heli ennitses" (Olev Oja).
Viimases laulus oli Estonia Seltsi Segakooril au esineda ühes kohas soolokoorina (noodis oli kirjas "väike koor"), lauldes enne lõpukulminatsiooni akorde, mis kõlaksid ülejäänud lauluga võrreldes vaiksemalt, et siis lõppakordid oma võimsuses eriliselt esile tõuseksid. Algselt pidi seda tegema Muusikaakadeemia koor, kuid mingil põhjusel ei saanud muusikatudengid projektis osaleda.
Üks positiivne kontserdimulje
"Estonia" kontserdisaalis ei saanud ma mahti kuulata kõiki koore, sealhulgas Raekoja Kammerkoori (juhatas Anne Alt). Hiljem kuulsin tuttavate käest, et neile oli eriliselt sügava mulje jätnud Raekoja Kammerkoori puhas vokaal. Haapsalus veendusin oma kõrvaga, et neil oli õigus - tõeliselt hea koor hea dirigendiga (kes on, muide, ka meie ridades laulnud).
Õnneks kuulsin kiitvat hinnangut ka meie koori vokaalse taseme ja esinemiskultuuri kohta (Haapsalus Andres Ammaselt, kes minu mäletamist mööda on ka muusikalise, vist isegi koorijuhi haridusega).
Muusikaväline nukravõitu kommentaar, milles sisaldub üleskutse Kooriühingule
Kui Haapsalu Toomkirikus läks kontsert täissaalile, siis "Estonia" kontserdisaali oleks oodanud vähemalt kaks korda suuremat publikut. Seda oleks üritus olnud väärt nii oma sisu, esinemiskvaliteedi, ülesehituse kui ka -last but not least- põhjuse poolest, miks Kooriühing selle korraldas.
Kontserdi reklaami jäi Tallinnas lihtsalt väheseks - näiteks on mul andmeid, et Vikerraadio ja Klassikaraadio kontserdikuulutustes seda maha ei hõigatud. Kui see tõele vastab, siis järelikult unustati ära või ei teatudki, et kontserte saab Vikerraadios ja Klassikaraadios tasuta kuulutada. Samuti saab kultuuriüritusi tasuta kuulutada Tallinna kodulehel internetis. 
Lisaks tuleks kindlasti saata meediasse pressiteateid, kus oleks üksikasjalisemalt kirjas, mis toimub, miks toimub, mida seal on erilist, esmakordset, enneolematut või niisugust, mida pole ammu olnud (näiteks mõni poolununenud laul), kes osalevad, kes korraldab jne. Üksikutest afiššidest lihtsalt ei piisa! 
Ainus üle-eestiline uudistekanal, kes Kreegi juubeliürituste vastu üldse huvi tundis ja sõnumi tegi, oli ETA - ja sedagi tänu sellele, et üks projektis osalenud kooridest (meie koor) oli pärast USA reisi andnud agentuurile ülevaate oma hooajaplaanidest!
Kooriühing, kes suudab ometi korraldada suurepäraseid ja kõrgetasemelisi kontserte, peaks igal juhul heitma kõrvale võltstagasihoidlikkuse nende eelneval teavitamisel avalikkusele ja (uudiste)ajakirjandusele - iseäranis, kui tegemist on mingi olulise daatumiga, nagu seda oli C.Kreegi 110. sünniaastapäev.

17.12 toimus aastavahetuspidu. Koht ja mäng sama, mis mullu.
25.12 - jõulukontsert Haapsalus koos Haapsalu Kammerorkestriga 
Jõulukontsert Haapsalus: meie dirigent on hüva helilooja!
Estonia Seltsi Segakoori kõigi aegade suurim jõulukontsert toimus 25. detsembril 1999 Haapsalu Toomkirikus täissaalile. See polnud siiski meie iseseisev kontsert, sest seal osales ka Haapsalu kammerorkester, mida juhatab samuti Jüri-Ruut Kangur, ning naissolist.
Enamus lauludest, mida me esitasime, oli orkestri saatel. Jüri-Ruut Kangur oli seadnud mitu lääne jõululaulu non-stopiks. Enne aga esitasime muuhulgas kaks osa tema enda vokaalsümfoonilisest suurvormist "Magnificat". Samuti kuulsime veelgi oma dirigendi loomingut, nagu "Pie Jesu" solistile ja orkestrile ning "Curriculum Vitae" I ja II (viimane kõlas esmaettekandes) orkestrile.
See oli vist "Pie Jesu" teema, mis jäi tema loomingust veidikeseks ajaks ka pähe kummitama (ma ei aja segamini Andrew Lloyd Webberi omaga tema Reekviemist, mis ka meie esituses kõlas ning mis niikuinii jääb kohe meelde).

Kommentaariks:
Suurepärane - 1999 ja 20. sajand (vaielge) lõppes Estonia Seltsi Segakoori jaoks igati väärikalt! Jüril peaks veelgi koorilaule olema ja tulema. Nii et...

 

2000

Jaanuar
Tartu konkursi kava proovid: Greaves "Come away, sweet love", Schönberg "Schein uns, du liebe sonne", Kreek "Meie err", Kangro "Veel üks" (uudisteos!), Lasso "Matona", Schein "Die gerechten...", Kreek "Taaveti laul nr.104", 2 osa Tormise "Ingerimaa õhtutest", Kangur "Öösel"

Veebruar
06.02 - HELIL SÜNDIS TEINE LAPS! Hannal on nüüd väike vend Sander.
23.02 - kl 19 esinemine EV aastapäeva üritusel Harku Vallavalitsuses ehk ka ettevalmistuskontsert enne konkurssi Tartus.
26.02 - segakooride konkurss "Uus Tuljak" Tartus.
Uus Tuljak - konkurss erakordselt tugevate kooridega
Konkursil Tartus, mis nüüd kannab nime "Uus Tuljak", ei pääsenud finaali ei Estonia Seltsi Segakoor ega ka ükski teine suurem koor. Üheskoos segakooridega võistlesid ka kammerkoorid ning just viimatinimetatud olid žürii hinnangul finaali väärilised. 
Grand Prix võitja oli ühtlasi üllataja - kammerkoor "Voces Musicales". Nagu selgus, koosnes see Muusikakeskkooli vilistlastest ja Muusikaakadeemia tudengitest. Kui nad suu lahti tegid, siis ei tekkinud küsimustki, kes võidab.
Ants Soots iseloomustas konkurssi kui väga paljude tugevate osalejatega üritust, iseäranis A-rühmas, kus oli tema sõnul mitu poolprofessionaalset koori.
Informeeritud allikate sõnul valmib kas sel või järgmisel nädalal Eesti Kooriühingu uus kodulehekülg. Selleks ajaks peaks olema kokku võetud ka kõigi osalejate tulemused "Uue Tuljaku" finaalis, mis pannakse EKÜ kodulehele välja. 

Märts
Proovid (kevadkontserdi kava, Skieni laulupeo ja konkursi kava, Kreek "Reekviem" ja Taaveti laulud)
Estonia Seltsi üritus - Evald Aav 100, esinemine 3-4 lauluga

Aprill
29.04 12.00 kevadkontsert Niguliste kirikus koos Haapsalu Kammerorkestriga (oma kava+koos orkestriga Vettik "Nokturn", 2 osa Orffi "Carmina Burana'st", 2 osa Kanguri "Magnificat'ist")
Kevadmeeleolus Orffi ja muudki
29. aprilli keskpäeval astus Estonia Seltsi Segakoor teist korda kuulajate ette koos Haapsalu Linnaorkestriga (varem Haapsalu Kammerorkester). Niguliste kirikusse kogunenud kuulsid nii orkestriteoseid, a cappella koorilaulu kui ka mõlemat kollektiivi koos. 
Ka seekord ei puudunud kavast Jüri-Ruut Kangru looming - "Curriculum vitae I" orkestrile ning kaks osa tema "Magnificat'ist" - "Ecce enim" ja "Gloria" koorile ja orkestrile. 
Selle kontserdi üle pole kooril mingil juhul põhjust häbi tunda - seda enam, et orkestriga koos saadi harjutada vaid kahe tunni jooksul enne kontserdi algust. Pealtkuulajate sõnul olevat ka koor orkestri tagant igati kuuldav olnud.
"Hittideks" olid koori jaoks sedapuhku osad Carl Orffi "Carmina Buranast" - tudengilaululik "Ecce gratum" ning mingis saksa murdes "Schwaz sie gat umbe". Seda teist lauset kasutati hiljem peol korduvalt klaase kokku lüües. 

Mai
Traditsiooniline tuluõhtu
NBCF-i (Skien) laulupeo kava ühisproovid
26.05 - C.Kreegi "Reekviem" ja "Taaveti laul nr.104" Pärnu Elisabeti kirikus (oreliga)
31.05 - saabub Oberschützeni koor


Juuni
01.-04.06 Külas on koor Austriast Oberschützenist - Kantorei Oberschützen
01.06 kl.18 taevaminemispüha jumalateenistus Tallinnas Kaarli kirikus
02.06 - ekskursioon Lahemaal
03.06 kl.15 kontsert Tallinnas Jaani kirikus
04.06 - Haapsalus Toomkirikus: kl.11 jumalateenistus ja kl.18 kontsert

14.-17.06 (orienteeruvalt)Külas on Washingtoni Ülikooli Kammerkoor (Seattle, USA)
25.06 - 06.07 Kontsertreis Norrasse: Põhja- ja Baltimaade koorifestival (NBCF) Skienis (27.06-01.07) + Bergen, Lom, Lillehammer, looduskaunid paigad 

 
In English In English

Estonia Seltsi Segakoori on oodatud uued lauljad kõikidesse häälerühmadesse!

Loe edasi...
Kooriliikmetele
Logi sisse/välja
Sel hooajal toetavad meid:
Bänner
Bänner
© 2018 Estonia Seltsi Segakoor - Mixed Choir of Estonia Society
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.