Pühapäev, 20. Mai 2018   
TutvustusUudisedHooaja kava SaavutusedKroonikaKontaktandmed

Koorist

Estonia Seltsi Segakoor on ligi 50 hingest koosnev heatasemeline harrastuskoor, kes tegutseb Estonia Seltsi juures. Koor loodi 1993. aasta septembris.

340424_306108242756522_100000720471206_997563_1736085324_o

Samas võib Estonia Seltsi Segakoori pidada ka üsna vanaks kooriks, kuna tema loomine oli ühtlasi koori tegevuse taastamine Estonia Seltsi juures. Eelkäijaks on 1912. aastal loodud Estonia Muusika Osakonna segakoor, kus laulnud inimestest tuntuim on Gustav Ernesaks.

Lauljatest

Koori lauljate hulgas on nii muusikalise haridusega inimesi kui ka neid, kes alles n-ö töö käigus õpivad noote tundma. Vanuseskaala on lai – lauljaskonnas on keskkooliealisi, mõni meist on esimese suure juubeli juba selja taha jätnud. Enamus on 20-ndates ja 30-ndates eluaastates.

Tegemised

  1. Teoste õppimine ja kontsertide andmine.
  2. Välisreisid koos eduga konkurssidel.
  3. Vaimulik, ilmalik, tõsisem, rahvalikum repertuaar.
  4. Seltsielu - nagu ühel muusikat armastaval ja lõbusal kollektiivil ikka!

ESTONIA SELTSI SEGAKOOR loodi 1993. aasta septembris. Ühtlasi oli see sisuliselt segakoori tegevuse taastamine Estonia Seltsi juures. Aastatel 1912-1940 tegutses seltsi juures Estonia Muusika Osakonna (EMO) segakoor. Selles kooris laulis lühikest aega ka Eesti kooriliikumise kauaaegne vaimne liider Gustav Ernesaks, kes on pühendanud sellele ajale ka mõned leheküljed oma mälestusteraamatus.

Praegu laulab kooris ligi 50 meest-naist, kes on enamjaolt 20-30-ndates eluaastates, vanuseskaala aga on isegi laiem – on nooremaid kui 20, vanim aga on lähenemas 60-le. Proovid toimuvad Estonia teatri ruumides. Estonia Seltsi Segakoor annab eraldi kontserte, osaleb suuremates projektides ja festivalidel nii Eestis kui ka välismaal, kusjuures rahvusvahelistel konkurssidel Tallinnas, Litomyšlis, Roomas ja Barcelonas on koor saavutanud auhinnalisi kohti. Lähemalt võib praegu lugeda 1997. aastal toimunud Põhja- ja Baltimaade koorifestivalist Visbys. 1999. aasta septembri alguses aga oli Estonia Seltsi Segakoor kutsutud USA-sse - Lääneranniku Eesti Päevadele Los Angeleses.

Smetana konkurs 1994 Smetana ausamba juures

I Smetana-nimelisel koorikonkursil 1994. aastal Tšehhimaal Litomyšlis pääses Estonia Seltsi Segakoor kuldmedali gruppi.
Paremal fotol oleme B. Smetana ausamba juures.

Koori repertuaaris on keskmisest nõudlikumad teosed nii eesti kui ka välismaa heliloojatelt ja erinevatest ajastutest. Kavas on nii vaimulikku kui ka ilmalikku muusikat, kusjuures kõige enam on Estonia Seltsi Segakooril ilmselt põhjust uhkust tunda suurvormide - Bachi "Matteuse passiooni" ja Mendelssohn-Bartholdy "Esimese volbriöö" ettekandel osalemise üle. Samuti on käidud isegi ooperilaval - kahel hooajal osales Estonia Seltsi Segakoor karjuste rollis Menotti kogupereooperis "Jõuluöö külalised". 2002. aasta algul aga taaselustati nääriteema - koos Saue Poistekooriga esinesime talvelauludest kontserdisarjaga "Lumepihu" Tallinnas, Tartus, Viljandis ja mujal Eestis. 2004. aastal käidi sama projektiga Soomes, Lapimaal.
Bachi Matteuse passioon 1995

Iialgi ei ütle Estonia Seltsi Segakoor ära meeldivate külaliste vastuvõtmisest - niisugusteks külalisteks olid 1998. aasta suvel koorilauljad Göttingenist, aasta hiljem Portlandi tudengikoor USA-st, 2000. aastal aga Oberschützeni kirikukoor Austriast ja Seattle'i Ülikooli Kammerkoor USA-st.

Traditsiooniks on kujunemas igakevadised tuluõhtud. See tähendab, et koor annab kontserdi, pärast seda aga saavad kõik osaleda õhtu meelelahutuslikus osas. Piletite ning söödava-joodava ostmisega toovad tuluõhtu külalised koorile raha sisse.

Koorisisese seltsielu poole pealt on algusest peale olnud tavaks tähistada kohe hooaja algul koori sünnipäeva. 5. sünnipäeva tähistati laiemalt ja ametliku aastapäevakontserdiga pool aastat pärast "õiget päeva" - 1999. aasta aprillis. 10. aastapäeva tähistasime oma esimese heliplaadi "Liugleb üks lind" väljaandmisega.

1995. aasta Suurel Neljapäeval esitas ESS koos elukutselise koorilauljate, Eesti Poistekoori, ERSO ja solistidega J. S. Bachi kolmetunnise oratooriumi "Matteuse passioon". Juhatas Andres Mustonen.
Igal suvel on Estonia Seltsi Segakoor käinud matkamas või teinud muid väljasõite - kahel korral jalgrattamatkal Hiiumaal (1994) ja Ida-Virumaal (1995), 1996. aastal kummipaadimatkal mööda Valgejõge. 1997. aastal tehti jahiga väljasõit Aegnale, aastal 1998 täitis matkade aset rändamine mööda Eestit koos saksa kooriga; 2000. aasta suvel külastas rühm koorilauljaid Prangli saart ja 2001. aastal Pedassaart.

Mõistagi toimuvad jõulupeod - vastavalt võimalustele kas ametlike jõulude või vene jõulude paiku. Ka tuluõhtutel on oma seltsieluline külg. Ja kes teab, ehk tekib mingeid traditsioone juurdegi.

Et Estonia Seltsi Segakooris on arvestatav hulk mitte just igav(lev)aid inimesi, seda näitab kasvõi asjaolu, et 1996. aasta mais käisime Värskas setude peol - kirmaskil küll kui koor, kuid mitte kontserti andmas, vaid täiesti niisama, lõbu pärast, mõistagi ka uudishimust. Siiski tuli ühel korral ka täiesti tõsiselt laulda - Georg Pelisaar Kagu Raadiost lindistas seda ja ka intervjueeris mõnda meist.

Tuluõhtu 1998

Tuluõhtu 1998. aasta kevadel oli tavapärasest rahvarohkem ning publiku poolest esinduslikum - kohal olid näiteks dirigendid Kuno Areng ja Ants Soots. Üritusele eelnes noorte dirigentide konkurss, millest osavõtjad samuti kohal olid. Eriskummalised jalatsid olid seotud nõudega säästa Toomklubi saali värsket põrandakatet.

Paadimatk 1996

1996. aasta suvel, Tallinna üleujutuse päevil oli 9 ESS-i lauljat mälestusväärsel kummipaadimatkal Valgejõel, läbides teekonna Tapalt vana Peterburi maanteeni. Niisuguse teekonna oli 9 aastat varem läbinud Mati Mõttus, kes otsustas uue matka korraldada koorikaaslastele. See foto on tehtud Peterburi maantee sillalt.

ESS kolmas sünnipäev

ESS-i kolmandat aastapäeva tähistati tagasihoidliku istumisega "Karja Keldris", mille sisekujundus, nagu näha, ei olnud tollal veel euroremondiga ära steriliseeritud. Nüüdseks näeb "KK" seestpoolt siiski veidi hubasem välja kui vahetult pärast remonti.

Kirmaskil 1996

Niisuguse rõõmsa hunniku moodustasime 1996. aasta mais Värska kiigemäel, kus setud kirmaskit pidasid. Laulsime ka mõne koorilaulu (Tormise rahvalauluseaded), kuid sealsamas muru peal.

ESS viies aastapäev

Estonia Seltsi Segakoori 5. aastapäeva tähistati "õigel päeval" vaikselt isekeskis, kuid pool aastat hiljem - 23. aprillil 1999 toimus ka ametlik aastapäevakontsert. See oli ühtlasi viimane kontsert asutajadirigent Peeter Perensile, kes andis samas teatepulga uuele meesdirigendile. Jüri-Ruut Kangur (vasakul lilledega) oli koori ees kuni 2001. aasta sügiseni. Siis sai temast Eesti Poistekoori peadirigent ja Otsa-kooli koorijuhtimise osakonna juhataja. Nüüd on Heli Jürgensoni kõrval koori dirigendiks Jorma Sarv.

Jõulukontsert 2001

Meie esimest jõuluöö-etteastet 2001. aastal oli raadiokuulajateni vahendamas Klassikaraadio, reporter oli Marge Rookäär (pildil mikrofoniga), kes oli varem teinud Estonia Seltsi Segakoorist ka saate pärast võidukat Barcelona-festivali.

Pariisis 2001

September 2001: Pariisis olid kõnniteed väga kitsad, tänavamüra selles kohas ja sel hetkel lausa talumatu.
 
In English In English

Estonia Seltsi Segakoori on oodatud uued lauljad kõikidesse häälerühmadesse!

Loe edasi...
Kooriliikmetele
Logi sisse/välja
Sel hooajal toetavad meid:
Bänner
Bänner
© 2018 Estonia Seltsi Segakoor - Mixed Choir of Estonia Society
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.